ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ про проведення громадського обговорення проєктів рішень Киїнської сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти

  • 624

Фото без опису

Відповідно до пункту 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради та статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», статей 25, 66 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», Киїнською сільською радою оголошується громадське обговорення проєктів рішень сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти.

І. Найменування організатора громадського обговорення: Киїнська сільська рада.

ІІ. Мета: врахування думки жителів Киїнської сільської територіальної громади при прийнятті рішень щодо оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти.

Запрошуємо вас долучитися з 01.12.2025 року по 30.11.2026 року до громадського обговорення проєктів рішень Киїнської сільської ради, а саме:

«Про перепрофілювання (зміну типу), зміну найменування Киїнського ліцею імені Костянтина Светенка Киїнської сільської ради та затвердження Статуту закладу в новій редакції»;

«Про перепрофілювання (зміну типу), зміну найменування Трисвятськослобідського ліцею імені Наталії Александрової Киїнської сільської ради та затвердження Статуту закладу в новій редакції»;

 

ІІІ. Нормативне забезпечення:

Стаття 143 Конституції України.

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 89 Бюджетного кодексу України.

До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на:

2) освіту:

а) дошкільну освіту;

б) загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.

Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України.

Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.

Пункт 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Підпункти 3, 4 пункту 3 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про освіту».

3) навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:

для початкової освіти - з 1 вересня 2018 року;

для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 року;

для профільної середньої освіти - з 1 вересня 2027 року;

4) з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. Запровадження освітніх програм базової середньої освіти до 2022 року та/або профільної середньої освіти до 2027 року в межах дванадцятирічної повної загальної середньої освіти можливе за рішенням Кабінету Міністрів України, за умови наявності відповідного стандарту базової або профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми;

Стаття 31 Закону України «Про повну загальну середню освіту»

У складі закладів загальної середньої освіти можуть функціонувати такі внутрішні структурні підрозділи:

дошкільний підрозділ (у складі початкової школи або гімназії);

позашкільний підрозділ;

пансіон (у складі ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти та закладів спеціалізованої освіти);

інші внутрішні структурні підрозділи.

Заклад загальної середньої освіти може мати у своєму складі філію (філії).

Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»

Утворення, реорганізація, ліквідація та перепрофілювання закладу загальної середньої освіти

1. Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.

Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.

Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.

Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, положенням про ліцей та ліцензійними умовами, у тому числі щодо:

функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів);

функціонування ліцею як окремої юридичної особи, відокремленої від початкової школи та гімназії, крім випадків, визначених цим Законом;

забезпечення здобуття учнями профільної середньої освіти відповідно до профілів навчання з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів) в обсягах, що визначаються законодавством;

створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;

підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;

забезпечення проживання учнів у пансіонах у разі, якщо час їхнього доїзду до ліцею буде більше норми, визначеної законодавством;

забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет з характеристиками, що відповідають вимогам законодавства, у приміщеннях закладу освіти, у тому числі у пансіоні;

забезпечення здобувачів освіти харчуванням у порядку та відповідно до вимог, визначених Кабінетом Міністрів України;

відповідності іншим вимогам, визначеним законодавством.

Рішення про утворення початкової школи як структурного підрозділу у складі гімназії, його реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймає (приймають) засновник (засновники) такого закладу.

З метою задоволення духовних потреб громадян приватні заклади освіти, зокрема засновані релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку, мають право визначати релігійну спрямованість своєї освітньої діяльності.

Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.

2. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Реорганізація і ліквідація спеціальних закладів загальної середньої освіти допускаються лише після погодження проекту відповідного рішення засновника центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

3. Заклади загальної середньої освіти можуть бути передані засновниками у комунальну чи державну власність відповідно до законодавства.

Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»

Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;

гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;

ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.

Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.

За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.

Закон України від 15.07.2021 р. № 1658-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти»

Основною метою оптимізації освітньої  мережі  територіальної громади є:

  • створення необхідних умов для реалізації конституційного права громадян на освіту, безоплатного забезпечення кожній молодій людині здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до вимого державного стандарту;
  • підвищення якості освіти та її відповідність сучасним стандартам на основі ефективного використання потенціалу ресурсів кожного освітнього закладу.

Оптимізація має вирішити важливі соціально-освітні завдання для таких груп населення, як учні, вчителі і батьки:

  • підвищення якості освіти і економічної ефективності функціонування закладів освіти;
  • покращення доступу дітей і молоді незалежно від місця проживання до якісної освіти;
  • урізноманітнення форм організації освіти й виховання;
  • забезпечення варіативності освітніх послуг з урахуванням індивідуальних запитів учнів, зокрема осіб з особливими освітніми потребами, обдарованої молоді;
  • забезпечення концентрації й ефективного використання матеріальних, кадрових та фінансових ресурсів регіону для підвищення ефективності освітнього процесу.

 

Процес оптимізації освітньої мережі враховує демографічну ситуацію, прогнозування дитячих контингентів, соціально-економічні умови громади і розглядається в комплексі вибору різних типів закладів і форм організації освітнього процесу: інституційна, екстернатна, індивідуальна, дистанційна форма навчання тощо. У разі відсутності можливості забезпечити функціонування закладу освіти у населеному пункті з малою кількістю дитячого контингенту, відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Киїнської сільської ради планує забезпечити гарантований підвіз здобувачів освіти до функціонуючих закладів освіти.

Сьогодні на території Киїнської сільської територіальної громади функціонує 2 заклади загальної середньої освіти.

Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.

Головне завдання закладів освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування у колективі однолітків, формувати лідерські якості, інтелектуальні, творчі, спортивні здібності тощо. Бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.

Питання реорганізації шкіл у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. Нажаль, з кожним роком у нашій громаді, як і в Україні, знижується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів, особливо старшої школи.

Народжуваність дітей

п/п

Назва закладу освіти

2021

2022

2023

2024

2025

1.

с. Киїнка

6

2

4

5

3

2.

с. Трисвятська

Слобода

3

6

10

6

2

3.

с.Павлівка

2

3

6

2

4

4.

с.Шестовиця

 

 

 

 

 

5.

с.Гущин

0

0

0

0

0

6.

с. Жавинка

1

0

1

0

0

 

Мета оптимізації (перепрофілювання, реорганізації) закладів освіти не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам порівняно належні умови для навчання — тобто школу, в якій є теплий клас, сучасна їдальня, спортивна зала і головне – високий рівень освіти. Адже не можна надати якісної освіти у закладі освіти, де навчаються мала кількість дітей, чи розпорошувати бюджетні кошти, виділені на освітянську галузь. Перед місцевою владою постає питання, утримувати такі заклади освіти (за опалення, електроенергію та зарплати технічного персоналу, громада платить із власного бюджету), чи перевести дітей до більших шкіл та забезпечити там кращі умови навчання завдяки вивільненими коштам.

Показники наповнюваності Киїнського ліцею імені Костянтина Светенка та Трисвятськослобідського ліцею імені Наталії Александрової Киїнської сільської ради є незмінно низькими.

Тому в подальшому для започаткування та проведення освітньої діяльності в ліцеях засновник не матиме можливості забезпечити відповідність таких закладів освіти вимогам, що визначені Законом України «Про повну загальну середню освіту», положенням про ліцеї та ліцензійними умовами, у тому числі, щодо функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів).

 

Перспективна мережа  закладів загальної середньої освіти

пп

Назва закладу освіти

2025-2026

2026-2027

2027-2028

1-4 кл.

5-9 кл.

Всього

1-4 кл.

5-9 кл.

Всього

1-4 кл.

5-9 кл.

Всього

1.

Киїнська гімназія імені Костянтина Светенка

105

218

323

96

195

291

74

188

262

2.

Трисвятськослобідська гімназія

імені Наталії Александрової

79

130

209

79

118

 197

63

97

160

 

Заходи з оптимізації шкільної мережі планується провести з метою створення єдиного освітнього простору, раціонального та ефективного використання наявних ресурсів, їх спрямування на задоволення освітніх потреб учнів та вихованців.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, перепрофілювати (змінити типи) Киїнського ліцею імені Костянтина Светенка Киїнської сільської ради та Трисвятськослобідського ліцею імені Наталії Александрової Киїнської сільської ради, засновником яких є Киїнська сільська рада, планується шляхом прийняття рішень Киїнською сільською радою щодо перепрофілювання (зміни типів) ліцеїв у гімназії.

Рішення прийняті щодо оптимізації закладів освіти поширюватимуть свою дію на всіх учасників освітнього процесу.

ІV. Відповідальна за проведення громадського обговорення – начальник відділу освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Киїнської сільської ради Артюх Віталія Віталіївна.

V. Формат проведення громадського обговорення та порядок участі в обговоренні представників визначених соціальних груп населення:

Консультації з громадськістю проводитимуться у формі публічного громадського обговорення, шляхом зустрічей керівництва Киїнської сільської ради та відділу освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Киїнської сільської ради з громадськістю всіх населених пунктів та старостинських округів Киїнської сільської територіальної громади за визначеним графіком.

 

VІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу – можуть брати участь у громадському обговоренні дієздатні жителі Киїнської сільської територіальної громади, які досягли 18-річного віку, а також які зареєстровані та постійно проживають на території Киїнської сільської територіальної громади.

VІІ. Поштова адреса та адреса електронної пошти, номер телефону, строк і форми для подання пропозицій (зауважень):

Поштова адреса: 15505, Україна, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Трисвятська Слобода, вул. Шкільна, 18 А,

Електронна адреса: kuinkaosvita@ukr.net

Тел. (0462)68-90-42.

Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові особи та контактної інформації заявника.

Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються.

Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не будуть враховуватися.

Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором протягом 15 днів після закінчення строку подання пропозицій. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Киїнської сільської ради.

Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь в обговоренні проєктів рішень, що виноситимуться на розгляд сесії Киїнської сільської ради.

Про проведення громадського обговорення проєктів рішень щодо перепрофілювання (зміна типу) та зміни найменування закладів загальної середньої освіти Киїнської сільської територіальної громади шляхом пониження ступеня відповідно до чинного законодавства

 

Інші статті

Всі статті