Дата: 17.10.2019 16:07

З метою забезпечення надання послуг з психологічної підтримки та відновлення здоров’я учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції, членів їх родин та сімей загиблих воїнів, рішенням обласної ради від 4 жовтня 2018 року №1-15/VII, на базі майнового комплексу колишньої лікарні залізничників, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, провулок Вокзальний, 1, створена комунальна установа «Чернігівський обласний центр комплексної реабілітації та обслуговування учасників бойових дій, членів їх родин та сімей загиблих» Чернігівської обласної ради.

Основною метою діяльності центру є – збереження та відновлення психічного та фізичного здоров’я учасників бойових дій, членів їх родин та сімей загиблих воїнів, сприяння їх соціально-психологічній адаптації та інші ефективні заходи з реабілітації, що відповідають напрямку роботи комунальної установи та вимогам  чинного законодавства України.

Послуги в умовах реабілітаційного центру (без можливості перебування на стаціонарі):

- психологічні: консультування,  діагностика, психологічна підтримка і супроводження, психотерапія, психологічна просвіта та інформування (психоедукація);

- соціальні: сприяння соціальній і професійній адаптації в соціумі, відновленню сімейних стосунків;

- трудова адаптація: відновлення психоемоційного стану через трудотерапію, арттерапію;

- послуги з фізичної реабілітації (масаж).

Реабілітаційна допомога надається  у вигляді індивідуальної, групової роботи (тренінгові заняття, групи підтримки).

Станом на 20 вересня 2019 року Центром підписані меморандуми про співпрацю, а саме з:

• ОК «Північ» з метою декомпресії та профілактики небажаних психоемоційних станів військовослужбовців;
  • ВЧ 3066 Національна Гвардія України ;
  • ГО «Спілка учасників бойових дій та активних громадян»;
  • Чернігівським обласним центром комплектування та соціальної підтримки;
  • комунальним медичним закладом «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради для залучення фахівців Центру до надання послуг воїнам інвалідам АТО;
  • Центром надання безоплатної вторинної правової допомоги. Налагоджено роботу із ГО «Родина воїна» та ГО «Єдина родина Чернігівщини» для надання соціально-психологічної, фізичної та трудової реабілітації родинам загиблих воїнів.

Крім того, проводиться робота груп підтримки із учасників бойових дій, членів їх родин та сімей загиблих по 8-ми кроковій моделі відновлення після втрати близької людини.

Загальна кількість звернень до Центру  - 1164,

загальна кількість наданих послуг - 5443.

З них:

на базі Центру розглянуто 552 звернення учасників бойових дій членів їх родин та сімей загиблих воїнів, а саме:

• групова робота - 269;
  • індивідуальна робота - 283.

За категоріями отримувачів послуг:

• воїни АТО - 376 особи;
  • дружини воїнів АТО та вдови воїнів - 82 особи;
  • матері воїнів АТО та матері загиблих воїнів -33 особи;
  • сестри воїнів АТО - 10 осіб;
  • діти воїнів АТО та діти загиблих воїнів - 51 особа.

Кількість наданих послуг становить 5325, а саме:

• психологічні (консультування, діагностика, корекційно-відновлювальна

робота, інформування) - 2727;

• соціальні - 919;
  • інформаційні -1088;
  • фізична реабілітація - 385;
  • трудова адаптація - 148;
  • юридичні - 56;
  • супровід - 2.

16 вересня 2019 року, по запрошенню виконуючого обов’язки командувача військ оперативного командування «Північ», генерал-майора П. Ромигайла, працівники центру направлені у відрядження до частини А1376 смт. Гончарівське, з метою надання комплексу реабілітаційних послуг військовим, які перебували в екстремальних (бойових) умовах службово-бойової діяльності.

Станом на 19 вересня 2019 року в вищезазначеній частині надано послуг 612 особам:

• групова робота - 500 осіб;
  • індивідуальна робота - 112 осіб

Отримувач послуг може звернутися до Центру за власною заявою або направленням.

Моніторинг звернень до Центру підтверджує об’єктивну необхідність системного підходу до комплексу оздоровчих послуг, якісне надання яких можливо тільки за умови перебування пацієнтів на стаціонарі реабілітаційного закладу під наглядом медпрацівників профільної кваліфікації.

Територія колишньої лікарні залізничників, де розташований Центр, в оперативне управління якого передано 21 об’єкт нерухомого майна та земельна ділянка загальною площею 3,1911 га, дозволяє створити потужній реабілітаційний комплекс з відновлення психічного та фізичного здоров’я учасників бойових дій, їх сімей та родин загиблих в зоні АТО/ООС воїнів.

Однак, численні будівлі, які були передані центру, не експлуатувались більше трьох років і знаходяться у вкрай незадовільному технічному стані та потребують капітального ремонту і реконструкції.

У зв’язку з досить тривалим терміном їх невикористання з’явилися серйозні пошкодження будівель: тріщини по цоколю та стінах, відшарування штукатурки, відпадання цегли та лицювальної плитки, розбиті вікна та двері, потрісканий старий шифер, що призводить до негативного впливу на їх стіни.

Реконструкцію Центру планується здійснити у три черги. Відповідно до ескізного проекту її загальна кошторисна вартість складає 42,2 млн грн.