A A A K K K
для людей із порушенням зору
Киїнська територіальна громада
Чернігівська область, Чернігівський район

ДО УВАГИ ЖИТЕЛІВ КИЇНСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ-АМБРОЗІЯ

Дата: 01.09.2022 16:30
Кількість переглядів: 296

Фото без опису

ДО УВАГИ ЖИТЕЛІВ КИЇНСЬКОЇ

ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Амброзія полинолиста (Ambrósiaartemisiifólia) - екологічна проблема

Із середини липня починає квітнути амброзія полинолиста. Це один з найнебезпечніших карантинних  бур’янів, що згубно впливає на організм людини і довкілля, а крім того, його поява у посівах сільгоспкультур здатна суттєво знизити урожайність.

Амброзія полинолиста (Ambrósiaartemisiifólia) – це однорічна отруйна рослина заввишки 20- 250 см, що належить до родини Айстрових. За зовнішнім виглядом амброзія схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва “полинолиста”). Міцною кореневою системою проникає в ґрунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тоннводи.Окрім виснаження ґрунту амброзія також становить значну конкуренцію культурним рослинам за вологу та елементи живлення: на формування 1 кг сухої речовини цей бур’ян витрачає близько 16 кг азоту та 1,5 кг фосфору. Активно «споживає» амброзія і калій, і мікроелементи.Плодоносить – у серпні-жовтні. Добре розвинуті рослини можуть дати від 30 до 40 000 насінин. Насіння зберігає властивість до проростання у ґрунті від 1 до 10 років, деякі навіть до 40 років.

Збільшуючись, вогнища цього бур’яну не тільки пригнічують розвиток сільськогосподарських культур, але й спричиняють алергійні захворювання людей у період цвітіння.

Під час цвітіння кожна амброзія утворює мільярди пилкових зерен, які потім переносяться на великі відстані, викликаючи у людини важке алергічне захворювання – поліноз. У хворих набрякають слизові оболонки очей, верхніх дихальних шляхів, відчувається головний біль, з’являється нежить, задишка, приступи бронхіальної астми, сльозоточивість, погіршується зір та підвищується температура, з’являється висипання на шкірі, які супроводжуються пригніченим настроєм і дратівливістю. Алергологи стверджують, що пилок амброзії – найагресивніший алерген, який, крім алергічної реакції, здатний викликати астму. Причини такої сильної алергії на амброзію криються в амброзієвій кислоті, яка входить до складу пилку. Як тільки пилок амброзії потрапляє на шкірний покрив або слизову оболонку, починається алергічна реакція.

 Слід пам’ятати, що у розпалі цвітіння амброзії  варто:

-   не залишати відкритими вікна і кватирки;

- намагатися не виходити рано-вранці на двір, позаяк саме в цей період спостерігається висока концентрація пилку в повітрі;

- після перебування надворі ретельно мити руки й промивати ніс, приймати душ. Це дозволить позбутися пилку, який потрапив на тіло і шкіру.

Варто пам’ятати, що алергія на амброзію – небезпечне захворювання, яке практично не піддається лікуванню.

Як боротися з амброзією?

Найефективнішим комплексним засобом боротьби з бур’яном є об’єднання зусиль та знешкодження цієї небезпечної алергенної рослини із застосуванням агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби.

Агротехнічний метод полягає в старанному очищенні посівного матеріалу,  дотриманні чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами. У населених пунктах – у вогнищах амброзії полинолистої – створення газонів з багаторічних трав, оскільки вони  пригнічують чисельність, ріст та розвиток рослин амброзії полинолистої. На полях найкращий захист від цієї рослини забезпечують культури суцільного посіву, що формують потужну листостеблову масу — озимі пшениця, жито, ячмінь, тритікале.

Хімічний метод доцільно застосовувати у промислових зонах, на узбіччях доріг, на сільгоспугіддях. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Досягти високого результату при застосуванні хімічних препаратів можна у фазі до 2-4-х справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку амброзії ефективність дії хімічних препаратів суттєво знижується.

Механічний метод бажано застосовувати на територіях населених пунктів. На землях з високими й дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні майданчики, промислові території тощо), де не можливе застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.

На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виполювати  рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Невеликі рослини, особливо після дощу, добре вириваються з корінням.

Доведена ефективність пізнього скошування амброзії полинолистої безпосередньо до її цвітіння, коли утворюються волотеподібні суцвіття, але вони ще не розкрились, що дозволить вирішити кілька проблем – утворення алергенного пилку та насіння. Орієнтовні оптимальні терміни скошування – друга половина липня – початок серпня.

Вищезазначені заходи матимуть результат лише у разі їх систематичного виконання впродовж тривалого періоду.

Шановні жителі Киїнської територіальної громади!

Не будьте байдужими до свого здоров’я, Ваших рідних та близьких людей. Вживайте заходи щодознищення АМБРОЗІЇполинолистої зручним для Вас способом.

Киїнська сільська рада

  У зв’язку з настанням періоду цвітіння амброзії полинолистої, яка належить до карантинних бур’янів, збільшилась імовірність завдання шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю населення.

          За статистикою кожен 3-5 житель схильний до алергічних захворювань або вже страждає на них. Найактивніший період прояву алергії припадає саме на період цвітіння цієї рослини (кінець липня, та серпень). При тому, що алергійний поліноз виникає в різних його проявах як у дорослих, так і у дітей.

         Щоб запобігти подальшому розповсюдженню амброзії, боротьбу з нею слід розпочинати щорічно до цвітіння та утворення насіння методом виривання з корінням, регулярного покосу або засіванням сумішшю газонних трав, не допускати засмічення ґрунту та сільгосппродукції.

         Згідно з Законом України «Про карантин рослин» проведення заходів щодо знищення карантинних організмів на земельних ділянках проводяться силами та коштом землевласників та землекористувачів або орендарів земельних ділянок.

                   Також заходи зі знищення амброзії мають здійснювати власники та користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

           Тому, Киїнська сільська рада закликає всіх небайдужих до свого здоров’я і здоров’я оточуючих та екологічного стану нашої громади до плідної співпраці по знищенню амброзії на засмічених ділянках.   

     Ми впевнені, що лише спільними зусиллями зможемо призупинити розповсюдження злісного карантинного бур’яну – амброзії полинолистої. Давайте всі разом знищувати амброзію! Адже виривання, скошування, виполювання амброзії збереже і фізичне здоров’я людей, і чистоту довкілля.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь