Сказ - хвороба смертельна !
Сказ - хвороба смертельна !
Що таке сказ?
Сказ - це інфекційна хвороба з переважним ураженням центральної нервової системи, що супроводжується судомами, спазмами глоткової і дихальної мускулатури.
Сказом частіше хворіють дикі тварини - вовки, лисиці, єноти, борсуки, ведмеді, білки та інші. Від них при укусі, ослиненні заражаються домашні тварини і люди.
Збудник сказу – специфічний вірус, що міститься в слині хворої тварини. При укусі разом зі слиною вірус потрапляє в рану. Дуже небезпечне потрапляння слини хворої тварини на слизові оболонки очей, рота, носа, а також на шкіру, де можуть бути невидимі простим оком ушкодження.
Серед людей захворювання на сказ поширюють зазвичай домашні тварини. Особливу небезпеку становлять бродячі собаки і кішки. Домашні тварини можуть заражатися одна від одної і від диких тварин.
За останні роки найчастішим джерелом поширення хвороби стали лисиці.
Шляхи зараження людини:
-
Зараження людини може відбутися при укусі та ослиненні хворою твариною, коли вірус разом зі слиною тварини потрапляє в рану.
-
Також у разі потрапляння слини на слизові оболонки очей, носа, рота, пошкоджені шкірні покриви.
-
Дуже небезпечні подряпини, нанесені кігтями, тварини часто лижуть лапи, тому на пазурах залишається певна кількість збудника інфекції, яка достатня для зараження.
-
Заразитися сказом можна і від зовні здорової тварини, тому що в ряді випадків сказ у тварин може протікати у безсимптомній формі (у собак перші ознаки захворювання проявляються через 3-6 тижнів після зараження).
При всіх подібних контактах з тваринами необхідно:
-
Промити рану, садно, подряпину великою кількістю проточної води з милом.
-
Обробити рани йодною настоянкою.
-
Накласти стерильну пов’язку.
-
Негайно звернутися в медичний заклад.
Заходи профілактики та захисту від сказу:
-
Суворо дотримуватися правил утримання собак, котів та інших тварин, щорічно роботи їм щеплення проти сказу;
-
Уникати контактів з дикими та безпритульними тваринами; роз’яснювати це дітям щоб уникнути зараження не тільки сказом, але й іншими небезпечними захворюваннями;
-
Проявляти у разі незвичної поведінкою тварини або без причини агресивної поведінки будь-якої домашньої тварини і повідомляти про це Чернігівську міську державну лікарню ветеринарної медицини за номером телефону (0462)95-29-14;
-
При виявленні трупів тварин не чіпати їх, не знімати шкірку, а в обов’язковому порядку повідомити Чернігівську міську державну лікарню ветеринарної медицини;
-
Не слід вбивати домашню тварину, що покусала або подряпала людину, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження;
-
У разі укусу будь-якою твариною - НЕГАЙНО звернутися до лікаря!
Щеплення від сказу - залишається поки що єдиним засобом, щодо запобігання цьому захворюванню. Курс щеплень складає всього п’ять ін’єкцій і передбачає їх своєчасне проведення відповідно до призначення лікаря і за певною схемою.
Ні в якому разі недопустимо самовільно переривати вакцинацію, припиняти або скорочувати курс інакше щеплення будуть неефективні.